Detektyw powinien umieć tańczyć, pływać i grać w kręgle. Mieć przy sobie strój na każdą okazję. Klient za to przede wszystkim powinien być szczery. A w całej sprawie musi być tzw. interes prawny.

Jak wygląda pierwsze spotkanie i jak powinien przygotować się do niego klient? Jak bardzo ważna jest szczerość?
Zgłaszając się ze sprawą do detektywa trzeba pamiętać o tym, że detektyw zadaje pytania. Nie pytam o wszystko. Pewnych informacji nie potrzebuję. Nie potrzebuję też tak zwanego słowotoku ze strony klienta. W rozmowie ze mną klient nie musi opowiadać swojego całego życia, także szczegółów tzw. historii łóżkowych. To przeważnie nie jest mi do niczego potrzebne. Są za to pewne informacje, które szczerze musi mi przekazać. Nawet w umowie mam takie zastrzeżenie, że jeśli stan faktyczny informacji jest inny, od tego co klient mi przekazał, to ja mogę odstąpić od umowy.
Czyli po raz kolejny w naszej rozmowie pojawia się wątek szczerości klienta?
Oczywiście. Po pierwsze żebym przyjął zlecenie klient musi być szczery, po drugie musi wystąpić tak zwany interes prawny.
Co to znaczy?
Klient musi wykazać tzw. interes prawny. Wtedy dopiero mogę zająć się sprawą. Niestety zdarza się, że przychodzi do mnie ktoś i mówi, że chciałby wiedzieć, kiedy sąsiadka wychodzi do pracy, gdzie pracuje i tak dalej. To ja wtedy pytam. – Po co pani/panu takie informacje. Tu też włącza się „czerwone światełko”. Czy aby potencjalny klient chce napaść kobietę, ukraść jej torebkę czy zrobić jeszcze coś innego. W takich przypadkach na pewno nie ma wspomnianego interesu prawnego. Muszę mieć udokumentowany interes prawny, czyli na przykład, że zdradza go druga osoba albo, że ma problemy z kontrahentem.
Są też zlecenia, które wydają się być szpiegostwem gospodarczym. Zdarzają się takie osoby, które chciałyby wiedzieć skąd konkurent ma tańszy towar. W tym przypadku brakuje wspomnianego interesu prawnego, to jest po prostu nieuczciwa konkurencja
Czyli na spotkaniu z detektywem klient musi przedstawić interes prawny, a po drugie być przygotowanym na to, że detektyw będzie zadawał pytania? Także te niewygodne?
Dla mnie ważne jest to, żebym nie złamał później przepisów prawa. Tak jest na przykład we wspominanym już szpiegostwie gospodarczym. Po drugie żebym wykonał zlecenie sprawnie i szybko. I tego nie osiągnę, gdy klient nie będzie szczery. Niestety zdarza się, klienci zgłaszają się do mnie, po tym jak już sami zrobili coś w sprawie.
To znaczy, że za późno przychodzą ze sprawą?
Dokładnie. Niestety niektórzy zanim od razu zgłosić się do detektywa, próbują robić coś na własną rękę. Myślą, że dostępne na rynku gadżety śledcze, pozwolą im rozwikłać sprawę. Najczęściej okazuje się, że ich plan nie wypalił. To wszystko dobrze wygląda na filmach, ale życie jest zupełnie inne. Do sprawy trzeba podejść profesjonalnie.
I wtedy, dopiero po fiasku swojego śledztwa przychodzą do detektywa. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie przyznają się, że przy sprawie już coś robili, że próbowali ją rozwikłać. W takiej sytuacji najczęściej jest tak, że druga strona już się domyśla albo nawet wie, że jest śledzona lub prowadzone są wobec niej jakieś czynności. A wtedy detektyw ma zdecydowanie trudniejsze zadanie.
Ale da się jeszcze coś z tym zrobić?
Jeśli klient przyzna się, że coś robił przy sprawie, to wiem jak się do niej lepiej przygotować. Trzeba być wówczas trzykrotnie ostrożniejszym niż normalnie. Przykład ze spraw rozwodowych. Klientów muszę zapytać o zwyczaje osoby, którą mam śledzić. Co ona lubi, jak się zachowuje w towarzystwie, jak się zachowuje w miejscach publicznych. Jeśli wiem, że ktoś tańczy, chodzi do klubu tanecznego, to ja też to powinienem umieć, Muszę wtopić się w otoczenie, robić to co śledzona osoba. To ułatwia prowadzenie sprawy. Muszę być do niej przygotowany. Mieć ze sobą odpowiednie ubrania – do klubu, na basen, czy na oficjalne spotkanie.
Dlatego tak ważna jest szczera rozmowa?
Muszę znać zwyczaje osoby, którą się „zajmuję”. Jakie restauracje odwiedza czy lubi chodzić do kina, jak spędza wolny czas. Jest to dla mnie istotne, bo wtedy jestem w stanie przewidzieć co będzie działo się dalej, na co mam być przygotowany. Muszę być przygotowany na każdy scenariusz. Nie mogę wyróżniać się z tłumu. Dlatego tak ważne są na przykład stroje, które wożę w samochodzie.